Ferma Drobiu Koźlakiewicz s.c. / E i M Koźlakiewicz Sp.J.
Fermy Drobiu specjalizujące się w produkcji jaj konsumpcyjnych są jednymi z najnowocześniejszych ferm tego typu w Europie. Jako jedne z pierwszych uzyskały Pozwolenie Zintegrowane nr WŚR.I.6640/19/6/05 (wydane przez Wojewodę Mazowieckiego co oznacza że nie generuje ponadnormatywnego oddziaływania na środowisko) dla instalacji do chowu drobiu – kur niosek w zakresie obowiązującym:
- zagospodarowanie wytwarzanego pomiotu kurzego,
- wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza,
- wytwarzanie odpadów,
- emisję hałasu do środowiska
- pobór wody,
wyposażone są w komputerową kontrolę mikroklimatu oraz wysokiej jakości technologii urządzenia w halach mieszczących kury.
Spełniają one ekologiczne wymagania w zakresie stosowanych metod chowu drobiu polegających na wyposażeniu pomieszczeń inwentarskich w optymalne systemy :
- pojenia,
- zadawania paszy,
- kontroli środowiska wewnątrz kurnika i sterowania wentylacją z elektronicznym kontrolerem do optymalizacji warunków środowiskowych w kurniku (np. konieczność chłodzenia, odpowiednia wilgotność, temperatura, włączanie poszczególnych sekcji wentylacji w zależności od zoptymalizowanych warunków wewnętrznych i zewnętrznych kurnika),
- system alarmowy, reagujący na zanik napięcia, temperaturę minimalną i maksymalną, brak wody w poidełkach, złe funkcjonowanie systemu karmienia,
- usuwania wytwarzanego pomiotu bez zewnętrznego magazynowania.
Zastosowany proces produkcji jaj m.inn. powoduje minimalizację stężeń substancji w pomieszczeniach inwentarskich oraz minimalizację wpływu fermy na środowisko zewnętrzne w zakresie emisji amoniaku , siarkowodoru oraz innych substancji odorowych takich jak merkaptany, skatole, tiokrezol, tiofenol.
Działania proceduralne prowadzone na fermach polegające na monitorowaniu zużycia wody, paszy, energii oraz stężeń substancji w pomieszczeniach inwentarskich typu amoniak, metan, dwutlenek węgla, siarkowodór oraz pyłu ( PM10 będącego nośnikiem odorów oraz bioaerozoli) gwarantują utrzymanie parametrów chowu na poziomach dużo niższych określonych jako minimalne w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich (Dz. U.2003. nr 167 poz. 1629 z późniejszymi zmianami) oraz w materiałach referencyjnych BAT (z ang. the best available technique) oznaczających najlepszą dostępną technikę nie generującą nadmiernych kosztów.
Jaja dostarczane są bezpośrednio do sortowni gdzie po procesie klasyfikacji w/g klas wagowych są pakowane i poddane dystrybucji przez Fermy Koźlakiewicz Sp.J.